Seminar za zimski raspust 18


Raspust ili odmor? Pa, ako smo učenicima dali zadatke za vreme raspusta, nije u redu da mi odmaramo. Kao i svake godine, i ove stručno usavršavanje nije izostalo. Imali smo seminar čija je tema apsolutno neophodna za analizu u mojoj školi. U pitanju je seminar Testovi i ocenjivanje. Koliko je bio koristan, videćemo u narednim mesecima.

Ovaj seminar je u Srbiji veoma popularan. To je seminar udruženja nastavnika Dositej, koji je najprodavaniji u protekloj godini, a poznato je da su Dositejevi seminari veoma kvalitetni. Ja sam kroz sadržaje ovog seminara prolazio ranije u delovima kod raznih predavača, kako domaćih tako i stranih, pa mi je većina sadržaja bila poznata. Ali, nije na odmet ponoviti, uvek se nauči nešto novo.

Tri dana seminara su prošla relativno sporo, radili smo od jutra do mraka, bukvalno. Početak seminara je možda malo bespotreban. Lepo je upoznati se sa teorijama delovanja, ali baš metodom ekspertske slagalice, koja oduzima mnogo vremena, za mene  je previše. Izgubili smo mnogo vremena da bi naučili neke teorije koje nećemo baš primenjivati u nastavi. Drugi deo dana je već dobio dinamiku i krenuli smo sa testovima znanja.

Ono što je bilo inovativno je provera zadataka putem Anderson / Krathwohl matrice. To je fenomenalan metod o kome ću detaljnije pisati kasnije. Zadaci su nakon toga već poprimili oblik za spajanje u test. Sutradan smo ih dorađivali i upotpunili sa modelom rešenja i bodovanjem.

Još zanimljiviji deo je bio sa situacijama za učenje. Ovakav vid zadataka ocenjuje učenikovo praktično znanje i veštine i veoma je primenjiv u srednjem stručnom obrazovenju. Na seminaru je izrađen veliki broj zadataka, a posebno se kvalitetom i kreativnošću istakla grupa okupljena oko geografije i „putovanja u Rio“.

Sve u svemu, seminar je koristan, način realizacije … više manje. Možda su praznici bili previše blizu ili predavači umorni. Materijal koji smo dobili pre seminara je obiman, ali nismo se upoznali sa njim detaljnije tokom seminara, ostalo je mnogo toga nedorečenog. Možda malo bolja sistematizacija i možda malo ograničavajućih elemenata, jer ovako, stekao sam utisak da je dosta toga relavantno i klizno. Što u praksi i jeste, samo ipak treba naučiti prvo kako je pravilno … pa tek onda preći na „horizont očekivanja“. Ono što nije izostalo sa seminara su detaljne analize u kojima je kolektiv škole poznat.

Slike sa seminara: http://www.flickr.com/photos/zoranmilojevic/show/


Leave a comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

18 thoughts on “Seminar za zimski raspust

 • Prasnjavi

  Svaka cast za tekst i slike sa seminara !!! I naravno, hvala za kompliment u vezi nase grupe…mi mislimo da su sve grupe bile kreativne na svoj nacin… takodje, moram da izrazim i licno zadovoljstvo sto radim sa ovakvim ljudima, ali…velika je steta sto ovako sjajan kolektiv nije AVANGARDNIJI i u svakom drugom smislu…zivot i rad u skoli bio bi nam mnogo, mnogo lepsi…

 • Simon Templar

  Svim svojim dragim kolegama zelim puno srece i uspeha u predstojecim dogadjajima…

  „Out of My Mind“ from the soundtrack – The Saint

  „Out Of My Mind“

  Light a candle
  Lay flowers at the door
  For those who were left behind
  And the ones who’ve gone before
  But here it comes now
  Sure as silence follows rain
  The taste of you upon my lips
  The fingers in my brain
  Ever gentle as it kills me where I lay
  Who am I to resist?
  Who are you to fail?

  Got to get you out of my mind
  But I can’t escape from the feeling
  As I try to leave the memory behind
  Without you what’s left to believe in?

  And I could be so sorry
  For the way it had to go
  But now I feel your presence
  In a way I could not know
  And I wonder
  Do you ever feel the same
  In whispering darkness
  Do you ever hear my name?

  Got to get you out of my mind
  But I can’t escape from the feeling
  As I try to leave the memory behind
  Without you, what’s left to believe in?

  How could you dare
  To become so real
  When you’re just a ghost in me

  And I’ve got to get you out of my mind
  But I can’t escape from the feeling
  As I try to leave the memory behind
  Without you, what’s left to believe in?

  Here in the back of my mind

  Deep in the back of my mind

 • Simon Templar

  POSLEDNJI PODACI O STRAJKU PROSVETNIH RADNIKA…

  TRI REPREZENTATIVNA SINDIKATA UKUPNO 1165 SKOLA U STRAJKU,
  OD TOGA 654 TOTALNA OBUSTAVA NASTAVE,
  A 511 RADE 30 MINUTA…

  SAMO UNIJA SINDIKATA PROSVETNIH RADNIKA UKUPNO 569 SKOLA U STRAJKU,
  OD TOGA 445 TOTALNA OBUSTAVA NASTAVE,
  A 121 RADE 30 MINUTA…

  U SRBIJI IMA 1804 SKOLA UKUPNO…

 • Zoran

  Bogami …. ako se ja razumem u matematiku to je 64,57%
  I to prvi dan štrajka …. a to nije malo.

 • Radenko

  Dragi Zorane,

  neko vreme nisam posećivao sajt Dositeja tako da sam tek večeras pročitao tvoj tekst vezan za seminar TiO koji je održan u tvojoj školi. Ne mogu da verujem da nisi razumeo svrhu teorijskog dela na početku seminara TiO. U svom autorskom tekstu kažeš, “ Izgubili smo mnogo vremena da bi naučili neke teorije koje nećemo baš primenjivati u nastavi“. Uh, kakav promašaj!!! Pa ova teorija je osnova čitavog seminara, ma kakvi seminara, čitave reforme ekonomskih škola. Osnovno pitanje reforme je: šta razvijati kod učenika, a zatim to na isti način i proveravati? Teorijsko znanje, aktivno znanje, delovanje, ključne kvalifikacije? To je ta teorija!!!
  Do dolaska GTZ-a, u našim školama je predmet izučavanja i ispitivanja bilo samo teorijsko znanje. Pitanje je na koji način smo ispitivali i teorijsko znanje? Uglavnom na nivou čiste reprodukcije. Aktivno znanje, delovanje, kao ključne kvalifikacije su novina, kako u nastavi tako i u ispitivanju naših učenika. Novinu predstavljaju i situacijski zadaci i slučajevi pomoću kojih ispitujemo ova znanja i veštine.
  I na kraju, da li je ekspertska slagalica prava metoda za ovu radionicu? Kao što znaš ova metoda se u nastavi koristi kada jedan sadržaj možemo podeliti na više celina i svaka celina se obrađuje ekspertski. Pomoću ove metode učesnici/učenici ekspertska znanja međusobno razmenjuju tako da svi učesnici/učenici savladaju sve delove sadržaja. Naši seminari su metodski fleksibilno postavljeni, tako da u ovom delu možemo koristiti metodu rad po stanicama i postići isti rezultat. Metoda je „alatka“ da se dođe do cilja.
  Na žalost, čini mi se da ti nisi stigao do cilja u ovoj radionici. Da li zbog metode ili…

 • Zoran

  Pa moguće da nisam uspeo da razumem svrhu ovog dela seminara. Naravno da je za uspešno usvanjanje bilo kakvih znanja i veština potrebna teorijska podloga, sa tim se apsolutno slažem.
  Ali prateći situaciju na radionici i njemu realizaciju … to je moj utisak. Evo, sada kad pokušavam da se setim šta smo tada radili, sećam se kao kroz maglu (ali više što sam ja to i znao od ranije) ali veza tog dela sa ostalim delovima radionice trenutno, u mojoj glavi, ne postoji. Ili sam je propustio na seminaru …. ili je nije bilo.
  Mi smo seminar skratili da traje dan manje nego uobičajeno, pa sam očekivao da će i metode biti prilagođene takvom radu … i zato moj komentar na ekspertsku slagalicu. Mogla se koristiti druga metoda koja oduzima manje vremena.
  Radenko, hvala što si se javio … najzad malo stručne diskusije o pojedinim temama 🙂

 • Simon Templar

  Dragi Radenko,
  da li i ti realizujes neki od seminara vezanih za GTZ ?
  I da li je tvoj komentar zbog GTZ-a ili…

 • Simon Templar

  Pa pronadjoh sam ono sto me zanima…i malo mi je jasnije…

  kat. br. 242
  Razvijanje situacionih zadataka
  obavezan
  Autor(i): Radenko Marković, dipl. ekonomista, Ljubinka Dinić, dipl. ekonomista,
  Nada Jovanović, dipl. ekonomista, Ana Petrovič, dipl. ekonomista, Dragica
  Vujičić, dipl. ekonomista, dr Gustav Rajer, doktor filozofije…

  Realizator(i): Radenko Marković, nastavnik ekonomske grupe predmeta, Ljubinka Dinić,
  nastavnik ekonomske grupe predmeta, Ana Petrovič, nastavnik
  ekonomske grupe predmeta, Dragica Vujičić, nastavnik ekonomske
  grupe predmeta…

  Ok, onda bi bilo lepo da cujemo taj seminar…
  Licno garantujem da bi i nama, ali i vama bilo jako zanimljivo…
  U stvari, mozete se raspitati kod svojih kolega…kakva smo mi grupa…
  Shodno tome, malo kritike nikome ne skodi, jer se u nekim segmentima slazem sa Zoranom…ako su vasi seminari uopste podlozni kritici…ili mozda ne ?
  Naravno, moguce je da i ja nisam stigao do cilja…

  Takodje, pretpostavljam da je cena slicna kao i za seminar TiO…

  P.S. pozdrav za grupu sa seminara TiO, tematski vezanu za RiO…

 • zoran Post author

  ehej .. drugari … smanjite doživljaj 🙂 Dajte da razvijemo konstruktivnu diskusiju.
  Ne mislim da je TiO loš seminar .. baš naprotiv … dobar je, samo sam stavio malu zamerku na izvođenje jednog bloka. Pa ljudi smo … dešava se svima.

 • Simon Templar

  BEOGRADSKI SINDIKAT KAŽE…

  Pozdravljam život, jer sam shvatio suštinu
  Da nisu bitne stvari već šta ostavljaš za druge
  Da samo zdrave glave možeš ostati još duže
  Iskren prema sebi – besmrtan zauvek
  Jer kad niko neće rodi se ideja
  Od temelja sve je trulo – mora da se menja
  I to je moja želja da sva nova pokolenja
  Plove pravim putem, lakša za tonu poniženja
  Nisam Dositej – ja tribun sam iz geta
  Nisam čit’o mnogo, al’ jesam kol’ko treba
  I sad nekom smeta što nisam prljav i bedan
  Umem udarce da vratim i dodam im još jedan
  Pa nazad na početak, jer ovde sve je stalo
  Ovde laži su realnost, okruženje sramno
  Dok ne promenimo svest ja cimaću se stalno
  Nema predaje, povlačenja – za mene to je strano
  I pre svega, posle svega, jedino što svima treba – BS, BS
  I pre svega, posle svega, jedino što treba to je – BS, BS.

  Sutra na svet ako padne vreo kamen
  Kad u pepeo nas sve bude mleo plamen
  Tad ću te pitati šta ti znače pare
  Titule i zgrade – sve je to za džabe
  Nećeš steći poštovanje za keš varajući gladne
  Ljubavi ima samo onaj ko je daje
  Sve za roditelje, braću, ženu i drugare
  Sokole u jatu, verne sindikalce
  Što krče svoje trase kroz munje barikade
  Ne prateći ljude nego svoje ideale
  Ceo svet je na ivici, svi samo sebe paze
  A mi pazimo i mlade koji pune naše sale
  Jer muzika kad zamre život teče dalje
  Beogradski Sindikat zato poruku im šalje
  Napred puna srca, bistra oka, zdrave glave
  Nema predaje, povlačenja, k’o hoće da ga pamte.

  Još uvek budan sanjam
  Još uvek imam iste one snove da jednom biće bolje
  Još uvek idem napred, pravo kroz vetar
  Još uvek kolena u blatu, spreman ‘na jedan’
  Još uvek je reč oštra kao prvog dana
  K’o katana izvučena iz korice – ne treba oštrenje
  Još uvek smo porodica, pustili smo korenje
  Još uvek smo na frontu, još uvek odbijamo ordenje
  Još uvek vučemo poteze bez obzira na posledice
  Još uvek verujemo da možemo da promenimo svet
  Još uvek smo gerila
  Još uvek smo ulična armija beogradskih čaršija
  Još uvek držimo odstupnicu, držimo redove
  Još uvek nema povlačenja, nema predaje
  Još uvek drže se falange, a i kada nas ne bude
  Ni tada nema povlačenja, nema predaje.

  Još uvek trajem, još uvek se borim
  I dajem od sebe k’o pre i srce i dušu i sve što treba
  I dalje sanjam moje ljude slobodne k’o nekad
  Ne znam tačno kako, ali tačno znam da tako treba
  Jer to je osećaj jednostavan, iskren i čist
  On je potek’o iz srca i uvek vrati se k’o bis
  I kad privid me povede da sa puta greškom skrenem
  Negde osećaj se javi, jasan kao dan me prene
  Moja vera u dela je to što zovem ‘ideal’
  Nje sam svestan, pa je pratim, ona čini da sam srećan
  Da sam posvećen, predan, sve dok se trudim da menjam
  Sve prazne, prolazne poglede, zato ostavljamo poruke
  Da ideja će opstati, pašće betonski blokovi
  I na noge će se podići oslobođeni robovi…

 • Radenko

  …Zoki, kao što znaš, mnogo toga smo prošli zajedno u projektu reforma EŠ u Srbiji. Zato od tebe očekujem da reformu malo šire posmatraš. Profesor Miomir Despotović kaže, „najbolji način da pogrešite je da se pozovete na sopstveno iskustvo“: Iako rizikujem da pogrešim, ipak ću se pozvati na sopstveno iskustvo.
  Prvi seminar koji sam pohađao u okviru projekta „Reforma ekonomskih škola u Srbiji“ je AON koji je realizovao g-din Mihael Axmann, expert za AON iz Nemačke. U tom trenutku teško da sam razumeo više od 10% sadržaja i metoda aktivne nastave. Po završetku seminara nastavio sam da čitam skriptu koju smo dobili na seminaru i stidljivo sam pokušao da realizujem časove metodama aktivne nastave. Vremenom sam dobijao na sigurnosti i sada mogu da kažem da relativno dobro vladam metodama aktivne nastave.
  Slično se dogodilo i na seminaru TiO koji je održao g-din Rajer za nastavnike koji su pripremali maturu za prvu generaciju poslovnih administratora. I tada prvi zadatak koji je moja grupa sastavila je umesto, slučaj, bio „nesrećan slučaj“. Tako je to prokomentarisao g-din Rajer. Ali to nas nije obeshrabrilo i nastavili smo da čitamo materijale koje smo dobili na seminaru i da sastavljamo testove po novoj paridigmi učenja i sada smo treneri za seminar TiO.
  I sada mi je u glavi misao koju je izjavio g-din Axmann na prvom seminaru AON: „Prelazak sa klasične na aktivnu nastavu je kao kada počnete da hodate na rukama.“ I to je tako, bilo da se radi o planiranji i realizaciji aktivne nastave ili proveri postignuća učenika. To bi morali da zanaju svi učesnici seminara koje se realizuju u organizaciji Dositeja. Ovaj prelazak zahteva od nastavnika mnogo čitanja i mnogo pokušaja.
  A sada ću pokušati da odgovorim tvojim drugarima. Simon, da, ja sam autor i realizator seminara TiO, kao i drugih seminara Dositeja. Moj komentar nije zbog GTZ-a, već zbog učenika koji su odabrali da se obrazjuju u oglednim profilima ekonomskih škola. Ako želimo da naša privreda krene putem održivog razvoja, moramo stvoriti kadrove koji to mogu da iznesu. Kadrovi se stvaraju, ne na način kako smo do sada pokušavali sa ekonomskim tehničarima u našim školama, već pomoću koncepta koji je doneo GTZ. Taj koncept podrazumeva sledeće: prvo, učenike stručno-teorijski osposobiti (teorijsko i aktivno znaje), kroz opšteobrazovne i stručne predmete, zatim učenike osposobiti veštinama (biroi za učenje), delovanje i na kraju ih suočiti sa realnim situacijama iz prakse (praktična blok nastava), delovanje i ključne kvalifikacije.
  Seminari koji se realizuju u organizaciji Dositeja su delovi jedne slagalice koju treba složiti. Tek cela slagalica obezbeđuju da se razume reforma. Zato je GTZ pri kraju projekta planirao obuku 1000 nastavnika. Da se kockice slože!
  Kritika! Sve je podložno kritici. Ali, za pravu diskusiju na forumu je potrebna i dobronamernost. Da li to poseduje Simon? Na ovo pitanje odgovor samo zna on.

 • Zoran

  Da Radenko ja se u potpunosti slažem sa tobom. Nisam razumeo šta si hteo u prethodnom komentaru da mi kažeš? Znaš da ja poštujem i visoko cenim Dositejeve seminare, ali to što sam prokomntarisao da mi jedan blok jednog seminara nije bio jasan … ne mora da znači da nemam dobre namere. Valjda je sve podložno nekoj diskusiji … koliko znam tako se otklanjaju greške i tako se uči.
  Što se tiče Simona i ostalih komentara, ja samo moderiram komentare ako nisu dobronamerni i ako ne doprinose diskusiji. A moje i njihovo mišljenje se često ne slaže.

 • Simon Templar

  Uvek iskren i dobronameran…prema dobrim ljudima sa dobrim namerama…ali bez dlake na jeziku…prema svima…
  moje pitanje je bilo na mestu, a i odgovor je sasvim korektan…takođe, ja i dalje imam zelju da cujem taj seminar… bez obzira da li će se kockice složiti…ili ne…

  P.S. Ako je moguće da znamo cenu seminara ? Ako smatrate da pitanje nije dobronamerno, ne morate odgovoriti…saznaćemo svakako…

 • Jelena

  A zašto ovi vaši lepi seminari nisu napravljeni i za kolege koje ne rade u ekonomskim školama? Mislim, svi mi ocenjujemo učenike. Svi imamo ishode. Svi pripremamao nastavu…

 • Zoran

  Seminari su primenjivi i u svim područijima rada. Oni su opšteg tipa (osim seminara Obuka u birou, koji je za konkretan predmet) i mogu se primeniti kod ocenjivanja bilo kojih profila. Jedino što su primeri koji su na seminarima uzeti za predmete iz oblasti ekonomije, ali to je samo bilo lakše kreatorima seminara jer su iz te oblasti. Ali lako su primenjivi i u ne ekonomskim školama.

 • Jelena

  Hvala. Možete li da preporučite od kog seminara početi, ako znate jako malo o aktivnoj nastavi, a moduli, ishodi i ostalo su jasni?