Seminar za zimski raspust 18


Raspust ili odmor? Pa, ako smo učenicima dali zadatke za vreme raspusta, nije u redu da mi odmaramo. Kao i svake godine, i ove stručno usavršavanje nije izostalo. Imali smo seminar čija je tema apsolutno neophodna za analizu u mojoj školi. U pitanju je seminar Testovi i ocenjivanje. Koliko je bio koristan, videćemo u narednim mesecima.

Ovaj seminar je u Srbiji veoma popularan. To je seminar udruženja nastavnika Dositej, koji je najprodavaniji u protekloj godini, a poznato je da su Dositejevi seminari veoma kvalitetni. Ja sam kroz sadržaje ovog seminara prolazio ranije u delovima kod raznih predavača, kako domaćih tako i stranih, pa mi je većina sadržaja bila poznata. Ali, nije na odmet ponoviti, uvek se nauči nešto novo.

Tri dana seminara su prošla relativno sporo, radili smo od jutra do mraka, bukvalno. Početak seminara je možda malo bespotreban. Lepo je upoznati se sa teorijama delovanja, ali baš metodom ekspertske slagalice, koja oduzima mnogo vremena, za mene  je previše. Izgubili smo mnogo vremena da bi naučili neke teorije koje nećemo baš primenjivati u nastavi. Drugi deo dana je već dobio dinamiku i krenuli smo sa testovima znanja.

Ono što je bilo inovativno je provera zadataka putem Anderson / Krathwohl matrice. To je fenomenalan metod o kome ću detaljnije pisati kasnije. Zadaci su nakon toga već poprimili oblik za spajanje u test. Sutradan smo ih dorađivali i upotpunili sa modelom rešenja i bodovanjem.

Još zanimljiviji deo je bio sa situacijama za učenje. Ovakav vid zadataka ocenjuje učenikovo praktično znanje i veštine i veoma je primenjiv u srednjem stručnom obrazovenju. Na seminaru je izrađen veliki broj zadataka, a posebno se kvalitetom i kreativnošću istakla grupa okupljena oko geografije i „putovanja u Rio“.

Sve u svemu, seminar je koristan, način realizacije … više manje. Možda su praznici bili previše blizu ili predavači umorni. Materijal koji smo dobili pre seminara je obiman, ali nismo se upoznali sa njim detaljnije tokom seminara, ostalo je mnogo toga nedorečenog. Možda malo bolja sistematizacija i možda malo ograničavajućih elemenata, jer ovako, stekao sam utisak da je dosta toga relavantno i klizno. Što u praksi i jeste, samo ipak treba naučiti prvo kako je pravilno … pa tek onda preći na „horizont očekivanja“. Ono što nije izostalo sa seminara su detaljne analize u kojima je kolektiv škole poznat.

Slike sa seminara: http://www.flickr.com/photos/zoranmilojevic/show/


Leave a comment

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

18 thoughts on “Seminar za zimski raspust

 • Prasnjavi

  Svaka cast za tekst i slike sa seminara !!! I naravno, hvala za kompliment u vezi nase grupe…mi mislimo da su sve grupe bile kreativne na svoj nacin… takodje, moram da izrazim i licno zadovoljstvo sto radim sa ovakvim ljudima, ali…velika je steta sto ovako sjajan kolektiv nije AVANGARDNIJI i u svakom drugom smislu…zivot i rad u skoli bio bi nam mnogo, mnogo lepsi…

 • Simon Templar

  Svim svojim dragim kolegama zelim puno srece i uspeha u predstojecim dogadjajima…

  „Out of My Mind“ from the soundtrack – The Saint

  „Out Of My Mind“

  Light a candle
  Lay flowers at the door
  For those who were left behind
  And the ones who’ve gone before
  But here it comes now
  Sure as silence follows rain
  The taste of you upon my lips
  The fingers in my brain
  Ever gentle as it kills me where I lay
  Who am I to resist?
  Who are you to fail?

  Got to get you out of my mind
  But I can’t escape from the feeling
  As I try to leave the memory behind
  Without you what’s left to believe in?

  And I could be so sorry
  For the way it had to go
  But now I feel your presence
  In a way I could not know
  And I wonder
  Do you ever feel the same
  In whispering darkness
  Do you ever hear my name?

  Got to get you out of my mind
  But I can’t escape from the feeling
  As I try to leave the memory behind
  Without you, what’s left to believe in?

  How could you dare
  To become so real
  When you’re just a ghost in me

  And I’ve got to get you out of my mind
  But I can’t escape from the feeling
  As I try to leave the memory behind
  Without you, what’s left to believe in?

  Here in the back of my mind

  Deep in the back of my mind

 • Simon Templar

  POSLEDNJI PODACI O STRAJKU PROSVETNIH RADNIKA…

  TRI REPREZENTATIVNA SINDIKATA UKUPNO 1165 SKOLA U STRAJKU,
  OD TOGA 654 TOTALNA OBUSTAVA NASTAVE,
  A 511 RADE 30 MINUTA…

  SAMO UNIJA SINDIKATA PROSVETNIH RADNIKA UKUPNO 569 SKOLA U STRAJKU,
  OD TOGA 445 TOTALNA OBUSTAVA NASTAVE,
  A 121 RADE 30 MINUTA…

  U SRBIJI IMA 1804 SKOLA UKUPNO…

 • Zoran

  Bogami …. ako se ja razumem u matematiku to je 64,57%
  I to prvi dan štrajka …. a to nije malo.

 • Radenko

  Dragi Zorane,

  neko vreme nisam posećivao sajt Dositeja tako da sam tek večeras pročitao tvoj tekst vezan za seminar TiO koji je održan u tvojoj školi. Ne mogu da verujem da nisi razumeo svrhu teorijskog dela na početku seminara TiO. U svom autorskom tekstu kažeš, “ Izgubili smo mnogo vremena da bi naučili neke teorije koje nećemo baš primenjivati u nastavi“. Uh, kakav promašaj!!! Pa ova teorija je osnova čitavog seminara, ma kakvi seminara, čitave reforme ekonomskih škola. Osnovno pitanje reforme je: šta razvijati kod učenika, a zatim to na isti način i proveravati? Teorijsko znanje, aktivno znanje, delovanje, ključne kvalifikacije? To je ta teorija!!!
  Do dolaska GTZ-a, u našim školama je predmet izučavanja i ispitivanja bilo samo teorijsko znanje. Pitanje je na koji način smo ispitivali i teorijsko znanje? Uglavnom na nivou čiste reprodukcije. Aktivno znanje, delovanje, kao ključne kvalifikacije su novina, kako u nastavi tako i u ispitivanju naših učenika. Novinu predstavljaju i situacijski zadaci i slučajevi pomoću kojih ispitujemo ova znanja i veštine.
  I na kraju, da li je ekspertska slagalica prava metoda za ovu radionicu? Kao što znaš ova metoda se u nastavi koristi kada jedan sadržaj možemo podeliti na više celina i svaka celina se obrađuje ekspertski. Pomoću ove metode učesnici/učenici ekspertska znanja međusobno razmenjuju tako da svi učesnici/učenici savladaju sve delove sadržaja. Naši seminari su metodski fleksibilno postavljeni, tako da u ovom delu možemo koristiti metodu rad po stanicama i postići isti rezultat. Metoda je „alatka“ da se dođe do cilja.
  Na žalost, čini mi se da ti nisi stigao do cilja u ovoj radionici. Da li zbog metode ili…

 • Zoran

  Pa moguće da nisam uspeo da razumem svrhu ovog dela seminara. Naravno da je za uspešno usvanjanje bilo kakvih znanja i veština potrebna teorijska podloga, sa tim se apsolutno slažem.
  Ali prateći situaciju na radionici i njemu realizaciju … to je moj utisak. Evo, sada kad pokušavam da se setim šta smo tada radili, sećam se kao kroz maglu (ali više što sam ja to i znao od ranije) ali veza tog dela sa ostalim delovima radionice trenutno, u mojoj glavi, ne postoji. Ili sam je propustio na seminaru …. ili je nije bilo.
  Mi smo seminar skratili da traje dan manje nego uobičajeno, pa sam očekivao da će i metode biti prilagođene takvom radu … i zato moj komentar na ekspertsku slagalicu. Mogla se koristiti druga metoda koja oduzima manje vremena.
  Radenko, hvala što si se javio … najzad malo stručne diskusije o pojedinim temama 🙂

 • Simon Templar

  Dragi Radenko,
  da li i ti realizujes neki od seminara vezanih za GTZ ?
  I da li je tvoj komentar zbog GTZ-a ili…

 • Simon Templar

  Pa pronadjoh sam ono sto me zanima…i malo mi je jasnije…

  kat. br. 242
  Razvijanje situacionih zadataka
  obavezan
  Autor(i): Radenko Marković, dipl. ekonomista, Ljubinka Dinić, dipl. ekonomista,
  Nada Jovanović, dipl. ekonomista, Ana Petrovič, dipl. ekonomista, Dragica
  Vujičić, dipl. ekonomista, dr Gustav Rajer, doktor filozofije…

  Realizator(i): Radenko Marković, nastavnik ekonomske grupe predmeta, Ljubinka Dinić,
  nastavnik ekonomske grupe predmeta, Ana Petrovič, nastavnik
  ekonomske grupe predmeta, Dragica Vujičić, nastavnik ekonomske
  grupe predmeta…

  Ok, onda bi bilo lepo da cujemo taj seminar…
  Licno garantujem da bi i nama, ali i vama bilo jako zanimljivo…
  U stvari, mozete se raspitati kod svojih kolega…kakva smo mi grupa…
  Shodno tome, malo kritike nikome ne skodi, jer se u nekim segmentima slazem sa Zoranom…ako su vasi seminari uopste podlozni kritici…ili mozda ne ?
  Naravno, moguce je da i ja nisam stigao do cilja…

  Takodje, pretpostavljam da je cena slicna kao i za seminar TiO…

  P.S. pozdrav za grupu sa seminara TiO, tematski vezanu za RiO…

 • zoran Post author

  ehej .. drugari … smanjite doživljaj 🙂 Dajte da razvijemo konstruktivnu diskusiju.
  Ne mislim da je TiO loš seminar .. baš naprotiv … dobar je, samo sam stavio malu zamerku na izvođenje jednog bloka. Pa ljudi smo … dešava se svima.

 • Simon Templar

  БЕОГРАДСКИ СИНДИКАТ КАЖЕ…

  Поздрављам живот, јер сам схватио суштину
  Да нису битне ствари већ шта остављаш за друге
  Да само здраве главе можеш остати још дуже
  Искрен према себи – бесмртан заувек
  Јер кад нико неће роди се идеја
  Од темеља све је труло – мора да се мења
  И то је моја жеља да сва нова поколења
  Плове правим путем, лакша за тону понижења
  Нисам Доситеј – ја трибун сам из гета
  Нисам чит’о много, ал’ јесам кол’ко треба
  И сад неком смета што нисам прљав и бедан
  Умем ударце да вратим и додам им још један
  Па назад на почетак, јер овде све је стало
  Овде лажи су реалност, окружење срамно
  Док не променимо свест ја цимаћу се стално
  Нема предаје, повлачења – за мене то је страно
  И пре свега, после свега, једино што свима треба – БС, БС
  И пре свега, после свега, једино што треба то је – БС, БС.

  Сутра на свет ако падне врео камен
  Кад у пепео нас све буде млео пламен
  Тад ћу те питати шта ти значе паре
  Титуле и зграде – све је то за џабе
  Нећеш стећи поштовање за кеш варајући гладне
  Љубави има само онај ко је даје
  Све за родитеље, браћу, жену и другаре
  Соколе у јату, верне синдикалце
  Што крче своје трасе кроз муње барикаде
  Не пратећи људе него своје идеале
  Цео свет је на ивици, сви само себе пазе
  А ми пазимо и младе који пуне наше сале
  Јер музика кад замре живот тече даље
  Београдски Синдикат зато поруку им шаље
  Напред пуна срца, бистра ока, здраве главе
  Нема предаје, повлачења, к’о хоће да га памте.

  Још увек будан сањам
  Још увек имам исте оне снове да једном биће боље
  Још увек идем напред, право кроз ветар
  Још увек колена у блату, спреман ‘на један’
  Још увек је реч оштра као првог дана
  К’о катана извучена из корице – не треба оштрење
  Још увек смо породица, пустили смо корење
  Још увек смо на фронту, још увек одбијамо ордење
  Још увек вучемо потезе без обзира на последице
  Још увек верујемо да можемо да променимо свет
  Још увек смо герила
  Још увек смо улична армија београдских чаршија
  Још увек држимо одступницу, држимо редове
  Још увек нема повлачења, нема предаје
  Још увек држе се фаланге, а и када нас не буде
  Ни тада нема повлачења, нема предаје.

  Још увек трајем, још увек се борим
  И дајем од себе к’о пре и срце и душу и све што треба
  И даље сањам моје људе слободне к’о некад
  Не знам тачно како, али тачно знам да тако треба
  Јер то је осећај једноставан, искрен и чист
  Он је потек’о из срца и увек врати се к’о бис
  И кад привид ме поведе да са пута грешком скренем
  Негде осећај се јави, јасан као дан ме прене
  Моја вера у дела је то што зовем ‘идеал’
  Ње сам свестан, па је пратим, она чини да сам срећан
  Да сам посвећен, предан, све док се трудим да мењам
  Све празне, пролазне погледе, зато остављамо поруке
  Да идеја ће опстати, пашће бетонски блокови
  И на ноге ће се подићи ослобођени робови…

 • Radenko

  …Zoki, kao što znaš, mnogo toga smo prošli zajedno u projektu reforma EŠ u Srbiji. Zato od tebe očekujem da reformu malo šire posmatraš. Profesor Miomir Despotović kaže, „najbolji način da pogrešite je da se pozovete na sopstveno iskustvo“: Iako rizikujem da pogrešim, ipak ću se pozvati na sopstveno iskustvo.
  Prvi seminar koji sam pohađao u okviru projekta „Reforma ekonomskih škola u Srbiji“ je AON koji je realizovao g-din Mihael Axmann, expert za AON iz Nemačke. U tom trenutku teško da sam razumeo više od 10% sadržaja i metoda aktivne nastave. Po završetku seminara nastavio sam da čitam skriptu koju smo dobili na seminaru i stidljivo sam pokušao da realizujem časove metodama aktivne nastave. Vremenom sam dobijao na sigurnosti i sada mogu da kažem da relativno dobro vladam metodama aktivne nastave.
  Slično se dogodilo i na seminaru TiO koji je održao g-din Rajer za nastavnike koji su pripremali maturu za prvu generaciju poslovnih administratora. I tada prvi zadatak koji je moja grupa sastavila je umesto, slučaj, bio „nesrećan slučaj“. Tako je to prokomentarisao g-din Rajer. Ali to nas nije obeshrabrilo i nastavili smo da čitamo materijale koje smo dobili na seminaru i da sastavljamo testove po novoj paridigmi učenja i sada smo treneri za seminar TiO.
  I sada mi je u glavi misao koju je izjavio g-din Axmann na prvom seminaru AON: „Prelazak sa klasične na aktivnu nastavu je kao kada počnete da hodate na rukama.“ I to je tako, bilo da se radi o planiranji i realizaciji aktivne nastave ili proveri postignuća učenika. To bi morali da zanaju svi učesnici seminara koje se realizuju u organizaciji Dositeja. Ovaj prelazak zahteva od nastavnika mnogo čitanja i mnogo pokušaja.
  A sada ću pokušati da odgovorim tvojim drugarima. Simon, da, ja sam autor i realizator seminara TiO, kao i drugih seminara Dositeja. Moj komentar nije zbog GTZ-a, već zbog učenika koji su odabrali da se obrazjuju u oglednim profilima ekonomskih škola. Ako želimo da naša privreda krene putem održivog razvoja, moramo stvoriti kadrove koji to mogu da iznesu. Kadrovi se stvaraju, ne na način kako smo do sada pokušavali sa ekonomskim tehničarima u našim školama, već pomoću koncepta koji je doneo GTZ. Taj koncept podrazumeva sledeće: prvo, učenike stručno-teorijski osposobiti (teorijsko i aktivno znaje), kroz opšteobrazovne i stručne predmete, zatim učenike osposobiti veštinama (biroi za učenje), delovanje i na kraju ih suočiti sa realnim situacijama iz prakse (praktična blok nastava), delovanje i ključne kvalifikacije.
  Seminari koji se realizuju u organizaciji Dositeja su delovi jedne slagalice koju treba složiti. Tek cela slagalica obezbeđuju da se razume reforma. Zato je GTZ pri kraju projekta planirao obuku 1000 nastavnika. Da se kockice slože!
  Kritika! Sve je podložno kritici. Ali, za pravu diskusiju na forumu je potrebna i dobronamernost. Da li to poseduje Simon? Na ovo pitanje odgovor samo zna on.

 • Zoran

  Da Radenko ja se u potpunosti slažem sa tobom. Nisam razumeo šta si hteo u prethodnom komentaru da mi kažeš? Znaš da ja poštujem i visoko cenim Dositejeve seminare, ali to što sam prokomntarisao da mi jedan blok jednog seminara nije bio jasan … ne mora da znači da nemam dobre namere. Valjda je sve podložno nekoj diskusiji … koliko znam tako se otklanjaju greške i tako se uči.
  Što se tiče Simona i ostalih komentara, ja samo moderiram komentare ako nisu dobronamerni i ako ne doprinose diskusiji. A moje i njihovo mišljenje se često ne slaže.

 • Simon Templar

  Uvek iskren i dobronameran…prema dobrim ljudima sa dobrim namerama…ali bez dlake na jeziku…prema svima…
  moje pitanje je bilo na mestu, a i odgovor je sasvim korektan…takođe, ja i dalje imam zelju da cujem taj seminar… bez obzira da li će se kockice složiti…ili ne…

  P.S. Ako je moguće da znamo cenu seminara ? Ako smatrate da pitanje nije dobronamerno, ne morate odgovoriti…saznaćemo svakako…

 • Jelena

  A zašto ovi vaši lepi seminari nisu napravljeni i za kolege koje ne rade u ekonomskim školama? Mislim, svi mi ocenjujemo učenike. Svi imamo ishode. Svi pripremamao nastavu…

 • Zoran

  Seminari su primenjivi i u svim područijima rada. Oni su opšteg tipa (osim seminara Obuka u birou, koji je za konkretan predmet) i mogu se primeniti kod ocenjivanja bilo kojih profila. Jedino što su primeri koji su na seminarima uzeti za predmete iz oblasti ekonomije, ali to je samo bilo lakše kreatorima seminara jer su iz te oblasti. Ali lako su primenjivi i u ne ekonomskim školama.

 • Jelena

  Hvala. Možete li da preporučite od kog seminara početi, ako znate jako malo o aktivnoj nastavi, a moduli, ishodi i ostalo su jasni?