Čas informatike 3


Evo još jednog časa za nastavnike informatike koji možete iskoristiti. Nadam se da možete 🙂 Naime, radi se o programima pregledačima interneta.  Oblast koju radim u prvoj godini i koju sam prebacio sa kraja godine na početak, ispred obrade teksta, jer će mi internet trebati, a treba i ostalim nastavnicima, jer učenicima prosleđuju materijal preko neta..

Kako pretpostavljam da učenici već koriste internet i naravno internet browsere, pretpostavljam da bi ovo trebalo lako savladati. Ali, iz iskustva prethodnih godina, shvatio sam da mali broj njih ume da koristi opcije i podešavanja u programima –  najčešće koriste samo Facebook. Zato sam rešio da im pokažem i neke napredne opcije. Evo kako bi izgledao plan toka časa:

faza Aktivnost učenika forma mediji Cilj učenja
Motivacija

(10 min)

učenici diskutuju sa nastavnikom o programima koje koriste za rad na internetu plenum / motivisati učenike da razmišljaju o softverima za korišćenje interneta
Informacija

(10 min)

učenici dobijaju tekst – vodič i čitaju o programima pegledačima interneta individualni rad tekst – vodič dobijaju početne informacije o programima pregledačima i o njihovom radnom okruženju
Izrada

(50 min)

učenici rešavaju radne zadatke na pojedinim radnim stanicama. Radne stanice se nalaze na nastavničkoj katedri i parovi učenika uzimaju stanice po brojevima i rešavaju zadatke. Nastavnik proverava rešenja koje učenici dobiju rad u paru,

učenje po stanicama

tekst vodiči – materijal na stanicama, računari učenici praktično usvajaju dublja znanja u radu sa programima pregledačima interneta
Generalizacija

(15 min)

učenici u parovima prate video i zapisuju koja su podešavanja izvršena na programu pregledaču. Na kraju, nastavnik proverava tačnost rad u paru, demonstracija video klip,

papir i olovka

Provera prethodno stečenog znanja i informacija o velikom broju opcija za podešavanja u programima pregledačima
Evaluacija učenici popunjavaju evaluacioni listić individualan rad evaluacioni listić feedback nastavnika

U prvoj fazi kratka diskusija o tome koje programe oni koriste. Naravno, neizbežno pitanje sa moje strane je koji je program najbolji i tu se stvari zahuktavaju. Objasnim im karakteristike svakog ukratko i prelazimo na drugu fazu. Svekom učeniku podelim tekst – vodič i dam im vremena da pročitaju.

Kada to završe, organizujem neku od varijanti metoda učenja po stanicama. Učenike podelim u parove i na mom stolu im postavim radne zadatke (papire sa zadacima), tako da uzimaju i rešavaju zadatke po brojevima. Evo zadataka (radnih stanica) ovde…

Kako rešavaju zadatke, ja im proveravam rešenja i pomažem. Radni zadaci nisu teški, a na svakoj stanici imaju i malu pomoć u rešavanju. Nakon završetka ove faze učenja, čas generalizujem tako što im na projektoru pustim film koji sam napravio o podešavanju programa pregledača. Da sad ne bi bilo dosadno da samo prate film, moraće da zapisuju šta su od podešavanja videli na filmu. I to isto u parovima u kojima su bili. Na kraju odgledanog filma čitaće koja su podešavanja uočili.

Filmove koje sam napravio imate ovde:

http://www.youtube.com/watch?v=9MDendugYH0

http://www.youtube.com/watch?v=EJAcQsAE7_8&feature=related

Na kraju im podelim evaluacioni listić (čisto da proverim da nisam negde pogrešio) i to je to.

Javite kako vam je prošao čas 🙂


Leave a comment

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

3 thoughts on “Čas informatike

  • Borjan

    Pozdrav kolega. Filmove koje ste napravili su odlicni, pogotovo sto se radi o Firefox-u, (besplatan) a ne Internet Exploreru (ne znam iskreno ko ga jos koristi iako ima dosta poboljsanja u odnosu na ranije verzije). Ja jos nisam naisao na knjigu za srednju skolu gde se pojavljuje neki drugi browser.
    Evaluacioni listić je prava stvar i moze se iz njega dobiti povratna informacija da tih 45 minuta nije otislo u vetar :).
    P.S.
    Na sajt sam dosao po preporuci blogerke Mahlat i nisam pogresio.
    Veliki pozdrav

  • Zoran

    Hvala kolega Borjane,

    lekcija je stara … evo već 2 godine, struktura se može iskoristiti ali Firefox je dosta menjao svoje verzije … tako da je sada malo drugačije nego u filmiću.
    Što se tiče knjige sa drugim browser-om u udžbeniku … držimo palčeve da jedna lepa knjiga prođe akreditaciju … pa ćemo je u septembru 2013. imati u nastavi 🙂 Tamo je opisan google chrome.

    Hvala na komentaru i veliki pozdrav za prijateljicu Mahlat